7 Aralık Sivil Havacılık Günü banner 1 tasarım

Genel Müdürümüzden Uluslararası Sivil Havacılık Günü Mesajı

Bilindiği gibi, ülkemizin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 7 Aralık 1944’te, uluslararası sivil havacılığın emniyetli ve kurallara uyum çerçevesinde gelişimini desteklemek amacıyla kurulmuş; 1994 yılında alınan bir genel kurul kararıyla da 7 Aralık günü, “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Ülkemiz, sadece yolcu ve uçak trafiğindeki büyüme rakamları ile değil; aynı zamanda ICAO standartlarının hayata geçirilmesi konusunda yürüttüğü faaliyetler kapsamında da küresel havacılık sisteminin gelişmesine en önemli katkı sağlayan ülkelerden biri olmuştur. Türkiye, havacılık alanında tüm paydaşlarıyla beraber özellikle son yıllarda yapılan önemli atılımlarla büyük mesafe kat etmiş; uluslararası havacılık örgütleri nezdinde yürütülen aktif çalışmalarıyla dünya sivil havacılığında önemli bir yere sahip olmuştur.

Her ne kadar 2020 yılı itibariyle tüm dünyada baş gösteren pandemi nedeniyle havacılık sektörümüz olumsuz etkilenmiş olsa da; güvenli, emniyetli ve sürdürülebilir sivil havacılık anlayışımızdan taviz vermeden yolumuza devam ederek bu süreci de atlatacağımıza inancımız sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanımızda uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması amacıyla büyük özveri ile çalışan değerli personelimiz olmak üzere; ülkemizde havacılığımızın ulusal ve uluslararası alanda gelişmesinde katkı sağlayan tüm sivil havacılık çalışanlarının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Saygılarımla,

Hüseyin SAĞLAM
HEAŞ Genel Müdürü