tatbikat banner

Geniş Katılımlı Acil Durum Tatbikatı

Sabiha Gökçen Havalimanında 17.11.2020 tarihinde saat 14:00’da Geniş Katılımlı Acil Durum Tatbikatı icra edilmiştir. Tatbikata Sabiha Gökçen Havalimanı Mülki İdare Amirliği, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş (HEAŞ) Genel Müdürlüğü, Acil Durum Operasyon Merkezi (ADOM) üyeleri, Sabiha Gökçen Havalimanında yerleşik kurum ve kuruluşlar ile birlikte İstanbul Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı (1 ambulansla), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı (2 İtfaiye aracı ile) ve Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Müdürlüğü temsilcileri katılım sağlamışlardır.

Tatbikat kapsamında; acil durumlarda görevi olan birimlerin acil durum müdahale kabiliyetlerinin, prosedür veya plan uygunluklarının ve alarm, iletişim, koordinasyon ve benzeri uygulamaların değerlendirilmesi, personel, araç, teçhizat, ekipman, tesis ve diğer kaynakların test edilmesi ve müdahale zamanlarının kontrol edilmesi amaçlanmıştır.

Tatbikat senaryosu kapsamında iniş sonrasında pistten çıkarak kazaya uğrayan uçakta yangın başlamış ve Kule tarafından acil durum ekiplerine alarm verilmiştir. Alarmı alan HEAŞ Kurtarma ve Yangınla Mücadele (KYM) araçları ve ambulansları 20 saniye içinde merkez istasyondan çıkış yapmış, ilk müdahale aracı 1 dakika 43 saniyede olay bölgesine intikal etmiş, tatbikata katılan diğer araçlar 2 dakika 10 saniyede olay bölgesine intikallerini tamamlamışlar ve 4 dakika içinde yangın söndürülerek kurtarma ve triyaj çalışmaları başlamıştır.

Tatbikatta HEAŞ KYM biriminin uçak kurtarma/kaldırma ekipmanları tatbikat bölgesinde hazır bulundurulmuştur. Hazırlanan bu ekipmanların “E” kategorisi büyük gövde uçaklar dahil olmak üzere bir uçağın kurtarılması için gerekli tüm teçhizatları içerdiği belirtilmiştir. Tatbikatın amacına uygun şekilde icra edildiği ve başarıyla gerçekleştirildiği değerlendirilerek Sabiha Gökçen Havalimanı Mülki İdare Amiri ve HEAŞ Genel Müdürü tarafından katılımcılara teşekkür edilmiştir.

Tatbikata ait video için lütfen tıklayınız.