yer_radari_banner

A-SMGCS Genişleme Projesi İmzalandı

Yer Radarı, hava ve yer taşıtlarının apron, taksi yolları ve pistlerde takip edilmesini, hava trafik güvenliğinin özellikle kötü hava koşullarında üst düzeye çıkartılmasını sağlayan, havalimanımız gibi yoğun meydanlarda başta kule ve uçak parklandırma olmak üzere birçok birimde kullanılan bir havacılık elektroniği sistemidir.

Yer Radarı, 2013 yılında yapılan ihale kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanımızda kurulmuş ve o günden beri kesintisiz olarak kullanılmaktadır. Hava Trafik güvenliğini artırmasının yanı sıra trafikler arası süreyi en aza indirerek havalimanı günlük uçuş kapasitesinin artırımı konusunda çok ciddi katkı sağlayan bir sistemdir.

Yer Radarı Genişleme Projesi kapsamında temin edilecek yeni nesil MLAT sensörler, yolcu uçaklarından doğrudan veri alabilmekte ve havalimanı yüzeyindeki uçak hareketlerini takip edebilmektedir. Bu yeni nesil sensörler ile ayrıca ADS-B WAM (Wide Area Multilateration) sistemine de sahip olunacak ve bu sayede radar görüntüsü ile sadece havalimanı yüzeyinde değil hava sahasında da uçakların takibi mümkün olacaktır. Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Hava Sahası Radar Görüntü Kapsaması genişletilmiş ve yedeklenmiş olacaktır.

İkinci Pist inşaatı sebebiyle mevcut pistte 2013 yılından itibaren kullanılmakta olan Yer Radarı’nın yeni pisti de kapsayacak şekilde genişlemesi ve ilave olarak ADS-B WAM projesinin hayata geçirilmesi için SAAB firması ile 14 Ekim 2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.