Anasayfa

genel-mudur

Genel Müdür Mesajı

Ülkemizin 2016 yılında yaşadığı olumsuzluklara rağmen Sabiha Gökçen Havalimanı büyümeye devam etmiştir. Türkiye’de toplam uçak trafiği %0,3 azalırken; Sabiha Gökçen Havalimanı’nda %5.8 artmış, yolcu trafiğini ise 28.3 milyondan 29.7 milyona yükseltmiştir.  Sabiha Gökçen Havalimanı 2016 yılında iç hat uçak trafiğinde Atatürk Havalimanı’nı geride bırakarak 1.sıraya yerleşmiş, dış hat uçak trafiğinde ise Atatürk Havalimanı’nın arkasından 2. sıraya yerleşmiştir. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın toplam uçak sayısı 2016 yılında %5 artışla 230.486’ ya ulaşmıştır. Son 5 yılda uçak trafiği yaklaşık olarak 2 katına çıkmıştır. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda toplam yolcu sayısı ise 2016 yılında %5 artışla 29.650.037’ ye ulaşmıştır.

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından açıklanan sonuçlarda Sabiha Gökçen Havalimanı 2014 yılı yolcu verilerine göre, yolcu artış oranı sıralamasında %27 büyüme ile Avrupa' da ikinci olmuştur. 2015 yılında ise %19,7 büyüme ile kendi kategorisinde en hızlı büyüyen havalimanı olmuştur. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, bu başarıyla 2009 yılından itibaren son 7 yıldır arka arkaya "En Hızlı Büyüyen Havalimanı" olma unvanını da elde etmiştir.  Önümüzdeki yıllar için yapılan yatırımlarla benzer gelişmeler elde etmek mümkün görünmektedir.

Bu hızlı gelişime ayak uydurabilmek amacıyla, uçak park yeri kapasitemiz, 2013 yılında 69'a çıkartılmıştır. 2014 yılında bu sayıya 11 park yeri daha ilave edilmiştir. Uçakların iniş-kalkışı için tek pistle verdiğimiz hizmet, artan talep karşısında maksimum kapasitesine erişmek üzeredir. Bu nedenle 2014 yılı içerisinde ikinci pist inşaatı ilk etap ihalesi (altyapılar-tüneller ve deplaseler) yapılmış ve 2015 yılında inşaat çalışmalarına başlanmıştır. İkinci pistin yapımı için gerekli diğer işlere ait ihale DHMİ tarafından 2016 yılında yapılmış ve inşaat çalışmalarına Temmuz 2016’da başlanmıştır. Dolayısıyla II. pistin tamamlanmasını müteakip, uçak trafiği ve uçak park yeri sayımız katlanarak artacaktır. Bu süreçte kapasiteyi artırmak ve bekleyen taleplere biraz olsun cevap vermek için mevcut pistimize ilave 2 adet hızlı çıkış taksiyolu inşaatı gerçekleştirilmiştir. Mevcut operasyonu aksatmadan, yolcu ve uçak operasyonunu riske atmadan büyük gayret ve özveri ile çalışmalar tamamlanmış olup, Hızlı Çıkış Taksiyolları yoğun yaz sezonu öncesinde trafiğe açılacaktır. 

Ayrıca havalimanımızda halen çeşitli büyüklüklerde ve farklı tiplerde uçaklara teknik bakım hizmeti veren bakım merkezine (My-Technic), 2013 yılında ikinci ve daha büyük kapasitedeki uçaklara hizmet verebilen yeni ve modern bir bakım merkezi daha katılmıştır (THY HABOM). Yine, business-jet ve eğitim uçakları gibi daha küçük kapasitedeki uçaklar için de yeni bir hangar ve apron büyütme çalışmaları 2014 yılı içerisinde tamamlanmıştır. Genel Havacılık Apron bölgesi ve 2015 yılı içerisinde hizmete giren Genel Havacılık Hangarı işletmeye açılmıştır.

Kış aylarında yaşanan olumsuz meteorolojik şartlar nedeni ile uçakların donmaya karşı de-icing/anti-icing sıvısı ile yıkanması gerekmektedir. Bu operasyon nedeni ile kapasitede kısıtlamalara gidilmektedir. Kapasiteyi kısıtlayan bu durumun önüne geçmek ve kış aylarında yaşanan yolcu mağduriyetlerini minimuma indirmek amacıyla aynı anda 4 + 1 uçağın de-icing/anti-icing alabileceği toplam 105.000 m² apron sahası inşaatına başlanmış olup  saha bu yıl hizmete verilecektir.

Havalimanımız, sadece mevcut kapasitenin artırımına yönelik çalışmalar yürütmemekte, aynı zamanda tüm dünyada kullanıma sunulan uçuş emniyetine yönelik yeni teknolojik gelişmelere uyum çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Bu kapsamda havalimanımızın, yer olaylarının en aza indirilmesi için yer radarı sisteminin temin çalışmaları tamamlanmıştır. İkinci pistimiz ise, en düşük görüş mesafesinde bile iniş-kalkış yapabilecek teknik sistemleri de içine alacak şekilde planlanmakta olup; ayrıca pist uzunluğu ve genişliği bakımından tüm büyük gövdeli uçaklara iniş-kalkış imkânı sağlayacaktır.

HEAŞ Genel Müdürlüğü çalışanları olarak temel amacımız, havalimanımızda hizmet alan tüm işletmelere gelişen teknolojiler çerçevesinde en güvenilir ve en rahat hizmeti sunmaktır. Bu kapsamda ilerleyen yıllarda da bu imkânları ve yeni gelişimleri ülkemizde uygulamaya koymak temel ilkemiz olacaktır.

Hasan NAİBOĞLU    
HEAŞ Genel Müdürü