Anasayfa

genel-mudur

Genel Müdür Mesajı

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kendi rekorunu kırarak, 2018 yılında % 9 artışla 34 milyon 58 bin 917 yolcuya hizmet vermiştir. Yolcu sayısı bakımından Türkiye’ nin ikinci, Avrupa’ nın 13. en büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı 22 milyon 387 bin 47 iç hat yolcu sayısıyla ülkemizin en yoğun havalimanı olma özelliğini devam ettirmiştir. Önceki yıl 10 milyon 338 bin 817 olarak gerçekleşen dış hat yolcu sayısı, 2018’de % 13 artarak 11 milyon 671 bin 870’e, iç hat yolcu sayısı ise % 7 artarak 22 milyon 387 bin 47’ye ulaşmıştır. Sabiha Gökçen’den 2018 yılında uçuş yapan yolcu uçağı sayısında toplamda % 7 artış elde edilmiştir ve yolcu uçağı sayısı 222 bin 985 olmuştur. Dış hat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı 2018 yılında % 10, içhat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı ise % 5 artmıştır.

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından açıklanan sonuçlarda, Avrupa’da yılda 25 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verilen havalimanlarında 2018 yılında, 2008 yılına göre direkt bağlantısında en fazla artış gerçekleşen havalimanı % 929,3 artışla Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olmuştur. Önümüzdeki yıllar için yapılan yatırımlarla benzer gelişmeler elde etmek mümkün görünmektedir.

Bu hızlı gelişime ayak uydurabilmek amacıyla, uçak park yeri kapasitemiz, 2013 yılında 69'a çıkartılmıştır. 2014 yılında bu sayıya 11 park yeri daha ilave edilmiştir. Uçakların iniş-kalkışı için tek pistle verdiğimiz hizmet, artan talep karşısında maksimum kapasitesine erişmek üzeredir. Bu nedenle 2014 yılı içerisinde ikinci pist inşaatı ilk etap ihalesi (altyapılar-tüneller ve deplaseler) yapılmış ve 2015 yılında inşaat çalışmalarına başlanmıştır. İkinci pistin yapımı için gerekli diğer işlere ait ihale DHMİ tarafından 2016 yılında yapılmış ve inşaat çalışmalarına Temmuz 2016’da başlanmıştır. Dolayısıyla II. pistin tamamlanmasını müteakip, uçak trafiği ve uçak park yeri sayımız katlanarak artacaktır. Bu süreçte kapasiteyi artırmak ve bekleyen taleplere biraz olsun cevap vermek için mevcut pistimize ilave 2 adet hızlı çıkış taksiyolu inşaatı gerçekleştirilmiştir. Mevcut operasyonu aksatmadan, yolcu ve uçak operasyonunu riske atmadan büyük gayret ve özveri ile çalışmalar tamamlanmış olup, Hızlı Çıkış Taksiyolları trafiğe açılmıştır. 

Pist kapasitesini arttırmak için yaptığımız çalışmalara ek olarak, pistimizin bu yoğun trafik altında sağlıklı hizmet verebilmesini teminen bir takım çalışmalara imza atmaktayız. Tek pisti olan meydanımızda sadece gece kapalılıklarında özel teknik ve beton karışımları ile bakım-onarım ve de bozulan anoların yenilenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Bu sayede pistimizi büyük ölçüde yenileyerek operasyonların daha konforlu ve güvenle devam etmesi sağlanmaktadır. Bunun için ekibimiz üstün bir çaba sarf etmektedir.

Ayrıca havalimanımızda halen çeşitli büyüklüklerde ve farklı tiplerde uçaklara teknik bakım hizmeti veren bakım merkezine (My-Technic), 2013 yılında ikinci ve daha büyük kapasitedeki uçaklara hizmet verebilen yeni ve modern bir bakım merkezi daha katılmıştır (THY HABOM). Yine, business-jet ve eğitim uçakları gibi daha küçük kapasitedeki uçaklar için de yeni bir hangar ve apron büyütme çalışmaları 2014 yılı içerisinde tamamlanmıştır. Genel Havacılık Apron bölgesi ve 2015 yılı içerisinde hizmete giren Genel Havacılık Hangarı işletmeye açılmıştır.

Kış aylarında yaşanan olumsuz meteorolojik şartlar nedeni ile uçakların donmaya karşı de-icing/anti-icing sıvısı ile yıkanması gerekmektedir. Bu operasyon nedeni ile kapasitede kısıtlamalara gidilmektedir. Kapasiteyi kısıtlayan bu durumun önüne geçmek ve kış aylarında yaşanan yolcu mağduriyetlerini minimuma indirmek amacıyla aynı anda 4 + 1 uçağın de-icing/anti-icing alabileceği toplam 105.000 m² apron sahası inşaatı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.

Havalimanımız, sadece mevcut kapasitenin artırımına yönelik çalışmalar yürütmemekte, aynı zamanda tüm dünyada kullanıma sunulan uçuş emniyetine yönelik yeni teknolojik gelişmelere uyum çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Bu kapsamda havalimanımızın, yer olaylarının en aza indirilmesi için yer radarı sisteminin temin çalışmaları tamamlanmıştır. İkinci pistimiz ise, en düşük görüş mesafesinde bile iniş-kalkış yapabilecek teknik sistemleri de içine alacak şekilde planlanmakta olup; ayrıca pist uzunluğu ve genişliği bakımından tüm büyük gövdeli uçaklara iniş-kalkış imkânı sağlayacaktır.

HEAŞ Genel Müdürlüğü çalışanları olarak temel amacımız, havalimanımızda hizmet alan tüm işletmelere gelişen teknolojiler çerçevesinde en güvenilir ve en rahat hizmeti sunmaktır. Bu kapsamda ilerleyen yıllarda da bu imkânları ve yeni gelişimleri ülkemizde uygulamaya koymak temel ilkemiz olacaktır.

Hasan NAİBOĞLU    
HEAŞ Genel Müdürü