Anasayfa

genel-mudur

Genel Müdür Mesajı

Büyük bir atılım içerisine giren ülkemiz Sivil Havacılık Sektörü, son on yılda (2006-2015) ticari uçuş sayısı %132, taşınan yolcu sayısı %194 ve taşınan kargo miktarı %126 artış göstermiştir. 2013 yılında 149.430.421 olan iç hat- dış hat toplam yolcu sayısı %10,9 artış ile 2014 yılında 165.720.234' e yükselmiştir. 2015 yılında ise %9,3 artış göstererek 181.074. 531' e yükselmiştir. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından açıklanan sonuçlara göre Sabiha Gökçen Havalimanı 2014 yılı yolcu verilerine göre, yolcu artış oranı sıralamasında %27 büyüme ile Avrupa' da ikinci olmuştur. 2015 yılında ise 19,7 oranındaki büyüme ile kendi kategorisinde en hızlı büyüyen havalimanı olmuştur. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, bu başarıyla birlikte 2009 yılından itibaren son 7 yıldır arka arkaya "En Hızlı Büyüyen Havalimanı" olma unvanını da elde etmiştir.  Önümüzdeki yıllar için yapılan analizlerde bu gelişimin benzer yükselişlerle artmaya devam edeceği öngörülmektedir.

Tüm bu gelişimlere bağlı olarak; ülkemiz uçak ve yolcu trafiğinin merkezi kabul edilen İstanbul'da hizmet veren havalimanımız, yukarıda belirtilen gelişime paralel olarak her geçen gün daha fazla yolcuya ve trafiğe hizmet verir bir konuma ulaşmış olup; hizmet verdiğimiz işletme sayısı hızla büyümeye devam etmektedir. Türkiye genelinde 2012 yılından itibaren, mevcut pek çok havalimanını geride bırakarak, iç hat yolcu trafiğinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nın arkasından 9,5 milyon yolcu ile ikinci sıraya yerleşmiş; bu sayı 2013 yılında 12 milyon yolcu, 2014 yılında 15 milyon yolcu, 2015 yılında ise 18,5 milyon yolcuya ulaşmıştır. Gelişimlere bakarak; bu sıralama önümüzdeki yıllarda da kolay değişmeyecek gibi görünmektedir. Havalimanımız, dış hat yolcu sayısında ise Türkiye genelinde üçüncü sırada yer almaktadır. Bu yolcu artışına paralel olarak havalimanımızda, işletmelere verdiğimiz uçak trafiği hizmeti de iç hatlarda (2015 verileri) 136.732'e, dış hatlarda 81.894'ye ulaşmış olup, yolcu artışına paralel bir artış göstermektedir.

Bu hızlı gelişime ayak uydurabilmek amacıyla, HEAŞ Genel Müdürlüğü olarak, havalimanımızdaki gelişim faaliyetlerine ara verilmeksizin devam edilmektedir. Artık tam doluluk oranına ulaşmış olan uçak park yeri kapasitemiz, 2013 yılında 69'e çıkartılmış olup (13 uçak park pozisyonu Kargo Apronu'nda); 2014 yılında bu sayıya 11 park yeri daha ilave edilmiştir. Uçakların iniş-kalkışı için tek pistle verdiğimiz hizmet, artan talep karşısında tam doluluk oranına erişmek üzeredir. Bu nedenle 2014 yılı içerisinde ikinci pist inşaatı ilk etap ihalesi yapılmış ve 2015 yılında inşaat çalışmalarına başlanmıştır. Bu yıl içerisinde de ikinci pistin yapımı için gerekli diğer işlere ait ihalenin DHMİ tarafından yapılması planlanmaktadır. Dolayısıyla II. pistin tamamlanmasını müteakip, uçak park yeri sayımız da katlanarak artacaktır. Ayrıca havalimanımızda halen çeşitli büyüklüklerde ve farklı tiplerde uçaklara teknik bakım hizmeti veren bir adet bakım merkezine (My-Technic), 2013 yılında ikinci ve daha büyük kapasitedeki uçaklara hizmet verebilen yeni ve modern bir bakım merkezi daha katılmıştır (THY HABOM). Yine, business-jet ve eğitim uçakları gibi daha küçük kapasitedeki uçaklar için de yeni bir hangar ve Apron büyütme çalışmaları 2014 yılı içerisinde tamamlanmıştır. Genel Havacılık Apron bölgesi ve 2015 yılı içerisinde hizmete giren Genel Havacılık Hangarımız,  Genel Havacılık A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Havalimanımız, sadece mevcut kapasitenin artırımına yönelik çalışmalar yürütmemekte, aynı zamanda tüm dünyada kullanıma sunulan uçuş emniyetine yönelik yeni teknolojik gelişmelere uyum çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Bu kapsamda havalimanımızın, yer olaylarının en aza indirilmesi için yer radarı sisteminin temin çalışmaları tamamlanmıştır. İkinci pistimiz ise, en düşük görüş mesafesinde bile iniş-kalkış yapabilecek teknik sistemleri de içine alacak şekilde planlanmakta olup; ayrıca pist uzunluğu ve genişliği bakımından tüm büyük gövdeli uçaklara iniş-kalkış imkânı sağlayacaktır. 

HEAŞ Genel Müdürlüğü çalışanları olarak temel amacımız, havalimanımızda hizmet alan tüm işletmelere gelişen teknolojiler çerçevesinde en güvenilir ve en rahat hizmeti sunmaktır. Bu kapsamda ilerleyen yıllarda da bu imkânları ve yeni gelişimleri ülkemizde uygulamaya koymak temel ilkemiz olacaktır.

Hasan NAİBOĞLU
HEAŞ Genel Müdürü